Mural – Priča o školi

U veljači 2022. godine naša škola slavi 140. obljetnicu postojanja.

Davne 1882. godine, dvije godine nakon velikog zagrebačkog potresa, nastala je Obrtna škola zbog potrebe za stručnim kadrom koji je trebao obnoviti i izgraditi Zagreb. Iz te škole, razdiobom smjerova početkom 20. stoljeća, nastala je tehnička škola iz koje će tijekom vremena I. tehnička škola Tesla dobiti svoju prepoznatljivost.

Mural je nastao kao ideja o priči u slici. U pet okomitih polja s lijeve na desnu stranu proteže se slikoviti prikaz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti škole. Mural prikazuje talionicu koja je nekada postojala u podrumu škole, zatim praktičnu nastavu elektrotehnike i strojarstva te na kraju i digitalizaciju. U gornjim, okomito položenim prikazima vidljiv je spoj između zgrade nekadašnjeg Obrtnog muzeja i stepeništa, tj. ulaza u današnju školu. Između je slika Teslinih tornjeva kao oznake velikana po kojemu je škola dobila ime.

Mural je naslikao zagrebački umjetnik Karlo Plahinek.

• 31. Jan, 2022.